بنتونیت صنعتی موجب آلودگی هوا می شود

کاغذ بنتونیت صنعتی برای تولید کاغذ بسیار مهم است، جایی که از آن در کنترل گام استفاده می شود، یعنی جذب رزین های چوبی که تمایل به انسداد ماشین ها و بهبود راندمان تبدیل خمیر به کاغذ و همچنین بهبود کیفیت کاغذ دارند.

بنتونیت همچنین خواص مفیدی برای جوهر زدایی برای بازیافت کاغذ ارائه می دهد. علاوه بر این، بنتونیت فعال شده با اسید به عنوان جزء فعال در ساخت کاغذ کپی بدون کربن استفاده می شود.

کاتالیزور: کاتالیزورهای خاک رس اصلاح شده شیمیایی در طیف وسیعی از وظایف کاربرد دارند که در آن کاتالیز اسیدی یک مکانیسم کلیدی است. به ویژه، آنها در فرآیندهای آلکیلاسیون برای تولید مواد افزودنی سوخت استفاده می شوند.

بنتونیت یک رس فیلوسیلیکات آلومینیومی جاذب است که بیشتر از مونت موریلونیت تشکیل شده است. در سال 1898 توسط Wilbur C. Knight از شیل بنتون کرتاسه در نزدیکی رودخانه راک، وایومینگ نامگذاری شد.

انواع مختلف بنتونیت هر کدام بر اساس عنصر غالب مربوطه مانند پتاسیم (K)، سدیم (Na)، کلسیم (Ca) و آلومینیوم (Al) نامگذاری شده‌اند. کارشناسان در مورد تعدادی از مشکلات نامگذاری با طبقه بندی خاک های بنتونیت بحث می کنند.

بنتونیت معمولاً از هوازدگی خاکستر آتشفشانی و اغلب در حضور آب تشکیل می شود. با این حال، اصطلاح بنتونیت، و همچنین خاک رس مشابهی به نام tonstein، برای توصیف بسترهای سفالی با منشأ نامشخص استفاده شده است.

برای اهداف صنعتی، دو دسته اصلی بنتونیت وجود دارد: بنتونیت سدیم و کلسیم. در چینه شناسی و تفروکرونولوژی، بسترهای خاکستر ریزش کاملاً دگرگون شده (شیشه های آتشفشانی هوازده) معمولاً به عنوان بنتونیت K نامیده می شوند که گونه غالب رسی ایلیت باشد.

علاوه بر مونتموریلونیت و ایلیت یکی دیگر از گونه‌های رس رایج که گاهی غالب است، کائولینیت است. رس های تحت تسلط کائولینیت معمولاً به عنوان tonstein نامیده می شوند و معمولاً با زغال سنگ مرتبط هستند.

کاربردهای اصلی بنتونیت برای حفاری گل، چسب (به عنوان مثال پیوند شن و ماسه ریخته گری، گندله ساز سنگ آهن)، تصفیه کننده، جاذب (به عنوان مثال بستر حیوانات خانگی) و به عنوان سد آب زیرزمینی است. در حدود سال 1990، تقریباً نیمی از تولید بنتونیت ایالات متحده برای گل حفاری استفاده می شد.

بنتونیت در سیالات حفاری برای روانکاری و خنک کردن ابزارهای برش، حذف قلمه ها و کمک به جلوگیری از فوران استفاده می شود.

بسیاری از سودمندی بنتونیت در صنعت حفاری و مهندسی ژئوتکنیک ناشی از خواص رئولوژیکی منحصر به فرد آن است. مقادیر نسبتاً کمی بنتونیت معلق در آب یک ماده چسبناک و نازک کننده برشی را تشکیل می دهد.

اغلب، سوسپانسیون‌های بنتونیتی نیز تیکسوتروپیک هستند، اگرچه موارد نادری از رفتار رئوپکتیک نیز گزارش شده است. در غلظت های به اندازه کافی بالا (حدود 60 گرم بنتونیت در هر لیتر سوسپانسیون)، سوسپانسیون های بنتونیت شروع به گرفتن ویژگی های یک ژل می کنند (مایع با حداقل قدرت تسلیم لازم برای حرکت آن).

بنابراین، یک جزء رایج از گل حفاری است که برای کاهش تهاجم سیال حفاری با تمایل آن برای کمک به تشکیل کیک گل استفاده می شود.

کلاسور
بنتونیت به طور گسترده ای به عنوان پیوند ریخته گری و ماسه در ریخته گری آهن و فولاد استفاده می شود. بنتونیت سدیم بیشتر برای ریخته‌گری‌های بزرگ که از قالب‌های خشک استفاده می‌کنند، استفاده می‌شود در حالی که بنتونیت کلسیمی بیشتر برای ریخته‌گری‌های کوچک‌تر که از قالب‌های “سبز” یا مرطوب استفاده می‌کنند، استفاده می‌شود.

بنتونیت همچنین به عنوان یک عامل اتصال در ساخت گلوله های سنگ آهن (تاکونیت) همانطور که در صنعت فولادسازی استفاده می شود، استفاده می شود.

بنتونیت، در درصد کمی، به عنوان یک عنصر در بدنه های سفالی و لعاب های سرامیکی با طراحی تجاری استفاده می شود. خاک رس بنتونیت همچنین در صنایع آتش شناسی برای ساختن شاخه های انتهایی و نازل های موتور موشک استفاده می شود.

سطح یونی بنتونیت خاصیت مفیدی در ایجاد پوشش چسبنده بر روی دانه های ماسه دارد. هنگامی که بخش کمی از خاک رس بنتونیت ریز آسیاب شده به ماسه سخت اضافه می شود و خیس می شود، خاک رس ذرات ماسه را به یک سنگدانه قابل قالب گیری معروف به ماسه سبز که برای ساخت قالب در ریخته گری شن و ماسه استفاده می شود، متصل می کند.

برخی دلتاهای رودخانه به طور طبیعی چنین ترکیبی از سیلت رسی و ماسه را رسوب می دهند و منبع طبیعی شن و ماسه قالب گیری عالی را ایجاد می کنند که برای فناوری فلزکاری باستانی حیاتی بود.

فرآیندهای شیمیایی مدرن برای اصلاح سطح یونی بنتونیت این چسبندگی را به شدت تشدید می‌کند و در نتیجه مخلوط‌های ماسه‌ای ریخته‌گری بسیار خمیر مانند و در عین حال قوی ایجاد می‌شود که در برابر دمای فلز مذاب مقاومت می‌کنند.

همین رسوب پسابی خاک رس بنتونیت در سواحل باعث تنوع شکل پذیری شن و ماسه از مکانی به مکان دیگر برای ساخت قلعه های شنی می شود.

ماسه ساحلی که فقط از سیلیس و دانه های صدفی تشکیل شده است در مقایسه با دانه های پوشش داده شده با خاک رس بنتونیت به خوبی کپک نمی زند. به همین دلیل است که برخی از سواحل برای ساختن قلعه های شنی بسیار بهتر از بقیه هستند.

خود چسبندگی بنتونیت اجازه می دهد تا با فشار بالا یا فشار دادن خاک رس در قالب، اشکال سخت و نسوز مانند نازل های موشک تولید شود.

برای آزمایش اینکه آیا یک نام تجاری خاص از بستر گربه بنتونیت است یا خیر، کافی است نمونه ای را با یک چکش در یک لوله محکم با میله ای نزدیک بکوبید. بنتونیت یک پلاگین بسیار سخت و یکپارچه تشکیل می دهد که به راحتی خرد نمی شود.

بنتونیت ها برای رنگ زدایی انواع روغن های معدنی، گیاهی و حیوانی استفاده می شوند. آنها همچنین برای شفاف کردن شراب، مشروب، سیب، آبجو و سرکه استفاده می شوند.

بنتونیت دارای خاصیت جذب مقادیر نسبتاً زیادی مولکول های پروتئینی از محلول های آبی است. در نتیجه، بنتونیت به طور منحصر به فردی در فرآیند شراب سازی مفید است.

جایی که از آن برای حذف مقادیر بیش از حد پروتئین از شراب های سفید استفاده می شود. اگر این استفاده از بنتونیت نبود بسیاری از شراب‌های سفید یا بیشتر شراب‌های سفید در مواجهه با دماهای گرم، ابرهای لخته‌ای نامطلوب یا مه‌های نامطلوب را رسوب می‌دادند، زیرا این پروتئین‌ها تغییر شکل می‌دهند. همچنین کاربرد اتفاقی القای کلار سریعتر دارد.

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.